Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)

Kod ofertowy:

19

Kod ICD:

--

Grupa Badań:

Opis badania:

Ocena wartości parametrów (enzymów wątrobowych i bilirubiny) służących do diagnostyki chorób wątroby i dróg żółciowych.

Znaczenie kliniczne:

Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) to zestaw badań, które są pomocne w diagnozowaniu i różnicowaniu chorób wątroby. Wykorzystuje się to badanie w diagnostyce ostrych i przewlekłych chorób wątroby, takich jak WZW typu B czy WZW typu C, diagnozowanie niedrożności dróg żółciowych (żółtaczki mechaniczne) i innych przyczyn żółtaczek. Próby wątrobowe znajdują zastosowanie w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego, w tym zapalenia trzustki.
W skład "Prób wątrobowych" wchodzą enzymy wewnątrzkomórkowe hepatocytów (AST, ALT), których wzrost aktywności może świadczyć o uszkodzeniu komórek wątroby, enzymy związane z nabłonkiem dróg żółciowych (GGTP, ALP), oraz bilirubina całkowita.
Więcej informacji zobacz: ALT, AST, ALP, BIL, GGTP.

Przyczyny zmian:

Najczęściej stosowane w diagnostyce:

Przygotowanie pacjenta:

« wróć do katalogu
Katalog badań udostępniany jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego. Badania wysokospecjalistyczne oraz wykonywane z próbek innych niż krew lub mocz, mogą nie być dostępne we wszystkich placówkach. W takim przypadku informacji udziela personel Punktów Pobrań lub pracownicy Działów Obsługi Klienta.
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.