Płytki krwi (manualnie)

Kod ofertowy:

86

Kod ICD:

C66

Grupa Badań:

Opis badania:

Ocena ilości i funkcji płytek jest przydatna w rozpoznawaniu stanów z nieprawidłową ich liczbą: diagnostyka krwawień lub stanów zakrzepowych.

Znaczenie kliniczne:

Badanie wykonuje się w celu rozpoznawania chorób dotyczących ukladu płytkowego. Wskazaniem do wykonania oznaczenia są: nadmierna skłonność do krawawień (skaza krwotoczna) lub przedłużone krwawienia z ran, schorzenia szpiku kostnego, monitorowanie chemio-, lub radioterapii, kontrola leczenia heparyną, zaburzenia krzepnięcia (np. powikąnia zakrzepowo-zatorowe), DIC.
Płytki krwi (krwinki płytkowe, trombocyty) są pozbawionymi jądra fragmentami cytoplazmy megakariocytów. Podstawową ich funkcją jest utrzymanie homeostazy i integralności naczyń. Ok. 30% dostępnej puli płytek znajduje się w śledzionie, z której uwalniane są na skutek np. urazu czy infekcji.
Krwinki płytkowe pełnią istotną rolę w homeostazie pierwotnej i wtórnej. Na powierzchni aktywowanych płytek krwi dochodzi do wiązania i aktywacji czynników krzepnięcia, w efekcie czego w końcowym etapie powstaje trombina, a substancje zawarte w ziarnistościach płytek (opróżnianych w czasie aktywacji płytek) wpływają pobudzająco na inne płytki i układ krzepnięcia. Wywierają także wpływ na śródbłonek naczyń i hamują fibrynolizę.

Zaburzenia płytkowe dzieli się na:

ilościowe

  • nadpłytkowości
  • trombocytopenie

funkcji

  • wrodzone, np. zespół Bernarda-Souliera, trombastenia Glanzmanna 
  • nabyte, np. zespoły mieloproliferacyjne, DIC.

Podstawowe badanie polega na ocenie ilości płytek, a mikroskopowa analiza preparatu pozwala na ocenę morfologi płytek lub stwierdzenie obecności ich agregatów (diagnostyczne w zaburzeniach funkcji).

Przyczyny zmian:

Najczęściej stosowane w diagnostyce:

Przygotowanie pacjenta:

« wróć do katalogu
Katalog badań udostępniany jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego. Badania wysokospecjalistyczne oraz wykonywane z próbek innych niż krew lub mocz, mogą nie być dostępne we wszystkich placówkach. W takim przypadku informacji udziela personel Punktów Pobrań lub pracownicy Działów Obsługi Klienta.
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.