Katecholaminy (A,NA,D) w DZM

Kod ofertowy:

181

Kod ICD:

M15

Grupa Badań:

Opis badania:

Badania wykorzystuje się w diagnostyce guza chromochłonnego i neuroblastoma.

Znaczenie kliniczne:

Badanie poziomu katecholamin wykorzystuje się przede wszystkim w diagnostyce guzów wydzielających katecholaminy takimi jakphaeochromocytomaneuroblastoma czy ganglioneuroma. Badanie jest również pomocne w diagnostyce wielu chorób autimmunlogicznych i genetycznych.

Oznaczanie katecholamin w moczu z dobowej zbiórki (DZM) odzwierciedla całodobową produkcję tych hormonów i pozwala uniknąć wpływu stresu na poziom związków w chwili pobrania. Wydalanie katecholamin zwiększa się w obecności guzów je produkujących.

Katecholaminy (adrenalina, noradrenalina, dopamina) są związkami wytwarzanymi w centralnym układzie nerwowym i we współczulnej części obwodowego układu nerwowego oraz w rdzeniu nadnerczy. Dopamina ponadto powstaje także w nerkach i w układzie pokarmowym i działa jako neuromodulator.

Adrenalina obecna w krążeniu krwi w 90% pochodzi z nadnerczy, a noradrenalina w 90% – z nerwów współczulnych. W przypadku obecnej we krwi dopaminy jej największa część ma źrodło w nerkach lub układzie pokarmowym.

Katecholaminy produkowane w układzie nerwowym pełnią funkcję neurotransmiterów, natomiast wytwarzane w nadnerczach, oddziaływują głównie na metabolizm, a w mniejszym stopniu na hemodynamikę układu krwionośnego. Główna katecholamina nadnerczy – adrenalina stymuluje lipolizę, ketogenezę, termogenezę, glikolizę, glikogenolizę, glukoneogenezę, rozkurcz naczyń w mięśniach i rozkurcz dróg oddechowych. Dopamina produkowana lokalnie w nerkach uczestniczy w regulacji wydalania sodu z moczem, wytwarzana w przewodzie pokarmowym stymuluje wydzielanie dwuwęglanów i wpływa na jego motorykę, transport jonów sodu, oraz reguluje przepływ krwi przez błonę śluzową żołądka i jelit.

Przyczyny zmian:

Najczęściej stosowane w diagnostyce:

Przygotowanie pacjenta:

« wróć do katalogu
Katalog badań udostępniany jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego. Badania wysokospecjalistyczne oraz wykonywane z próbek innych niż krew lub mocz, mogą nie być dostępne we wszystkich placówkach. W takim przypadku informacji udziela personel Punktów Pobrań lub pracownicy Działów Obsługi Klienta.
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.