GGTP

Kod ofertowy:

26

Kod ICD:

L31

Grupa Badań:

Opis badania:

Ocena aktywności GGTP. Badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych.

Znaczenie kliniczne:

GGTP jest badaniem pomocnym w diagnostyce ostrych i przewlekłych chorób wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Wzrost aktywności tego enzymu obserwuje się przede wszystkim: w cholestazie zewnątrzwątrobowej i w przerzutach nowotworowych do wątroby.
Jednym z podstawowych zastosowań oznaczeń GGTP jest diagnostyka chorób wątroby o podłożu alkoholowym. Badanie to służy do kontroli przestrzegania abstynencji u alkoholików podczas terapii.      
GGTP (GTP) jest enzymem związanym z błonami komórkowymi. Występuje głównie w wątrobie, nerkach, trzustce i gruczole krokowym. Jest jednym z najczulszych markerów chorób wątrobowych dróg żółciowych, a wzrost aktywności wykazuje 99% wartość predykcyjną wyniku ujemnego, tzn. wartości prawidłowe aktywności GGTP we krwi wykluczają choroby wątrobowych dróg żółciowych. Wzrost aktywności GGTP towarzyszący wzrostom wartości innych parametrów wątrobowych (np. ALT, AST) z bardzo dużym prawdopodobieństwem wskazuje na choroby dróg żółciowych i wątroby. 
W diagnostyce różnicowej cholestazy i uszkodzenia komórek wątrobowych jako przyczyn żółtaczki użyteczny jest wskaźnik GGTP/ALT i GGTP/AST: w niedrożności dróg żółciowych GGTP/ALT >1, w ostrym wirusowym zapaleniu wątroby GGTP/AST = 0,1-0,2.

Przyczyny zmian:

Najczęściej stosowane w diagnostyce:

Przygotowanie pacjenta:

« wróć do katalogu
Katalog badań udostępniany jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego. Badania wysokospecjalistyczne oraz wykonywane z próbek innych niż krew lub mocz, mogą nie być dostępne we wszystkich placówkach. W takim przypadku informacji udziela personel Punktów Pobrań lub pracownicy Działów Obsługi Klienta.
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.