Fosfor nieorganiczny

Kod ofertowy:

45

Kod ICD:

L23

Grupa Badań:

Opis badania:

Ocena stężenia fosforu wykonywana jest w diagnostyce chorób kości, przytarczyc i tarczycy, w rozpoznawaniu zaburzeń ilości witaminy D3, w dializoterapii, w żywieniu pozajelitowym, u osób nadużywających alkoholu oraz w bólach kości i osłabieniu siły mięśniowej.

Znaczenie kliniczne:

Wskazaniem do oznaczeń fosforu nieorganicznego w surowicy są: choroba kości, dializoterapia, przewlekła niewydolność nerek, stany po operacji tarczycy, choroby przytarczyc, kamica nerkowa, nadużywanie alkoholu, pacjenci poddawani intensywnej opiece medycznej, podejrzenie niedoboru witaminy D, osłabienie mięśni i ból kości.

Stężenie fosforu jest wypadkową procesu wchłaniania w jelicie, obrotu kostnego i wydalania nerkowego. Metabolizm fosforu podobnie jak i wapnia kontrolowany jest przez parathormon (PTH) i wit. D3. Nadmiar fosforu (hiperfosfatemia) może być wynikiem zmniejszenia przesączania kłębuszkowego lub wzrostu wchłaniania zwrotnego fosforanów, a także nadmiernej podaży. Niedobór fosforu (hipofosfatemia) jest wynikiem m.in. nadczynności przytarczyc, zaburzeń wchłaniania, przewlekłego stosowania środków alkalizujących, kwasicy ketonowej.

W diagnostyce przyczyn hipofosfatemii poza oznaczeniami PTH i metabolitów witaminy D należy uwzględnić:

  • równowagę kwasowo-zasadową: zasadowica oddechowa jest przyczyną ostrej hipofosfatemii,
  • stężenie wapnia: hipofosfatemia z towarzyszącą hiperkalcemią świadczy o nadczynności przytarczyc, podczas gdy hipofosfatemia i hipokalcemia najczęściej jest związana z niedoborem witaminy D (wtórna niedoczynność przytarczyc)
  • stężenie magnezu: hipomagnezemia może być przyczyną hipofosfatemii.

 W ocenie hiperfosfatemii poza oznaczeniami hormonów należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku niewydolności nerek, jako możliwej przyczyny obniżenia fosforanów w surowicy. 

Przyczyny zmian:

Najczęściej stosowane w diagnostyce:

Przygotowanie pacjenta:

« wróć do katalogu
Katalog badań udostępniany jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego. Badania wysokospecjalistyczne oraz wykonywane z próbek innych niż krew lub mocz, mogą nie być dostępne we wszystkich placówkach. W takim przypadku informacji udziela personel Punktów Pobrań lub pracownicy Działów Obsługi Klienta.
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.