Fosfataza zasadowa

Kod ofertowy:

22

Kod ICD:

L11

Grupa Badań:

Opis badania:

Ocena aktywności enzymu fosfatazy zasadowej (ALP). Badanie wykonuje się w celu diagnostyki żółtaczek i chorób wątroby oraz chorób układu kostnego. 

Diagnostyka zaburzeń kostnienia u niemowląt i dzieci.

Znaczenie kliniczne:

Wzrost całkowitej aktywności fosfatazy zasadowej (ALP, fosfataza alkaliczna) ma znaczenie diagnostyczne w chorobach dróg żółciowych i wątroby, takich jak żółtaczka mechaniczna, zapalenie wątroby, rak wątrobowokomórkowy, czy uszkodzenie toksyczne wątroby. Wynik badania ALP powinno się rozpatrywać w powiązaniu z wynikami oznaczeń aktywności: AST, ALT i GGTP.
ALP wykorzystuje się także w diagnostyce takich chorób tkanki kostnej, jak choroba Pageta, osteomalcja, nowotwór kości, zaburzenia metabolizmu wit. D, przerzuty do kości, lub innych np. sarkoidoza czy szpiczak mnogi. 

Przyczyny zmian:

Najczęściej stosowane w diagnostyce:

Przygotowanie pacjenta:

« wróć do katalogu
Katalog badań udostępniany jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego. Badania wysokospecjalistyczne oraz wykonywane z próbek innych niż krew lub mocz, mogą nie być dostępne we wszystkich placówkach. W takim przypadku informacji udziela personel Punktów Pobrań lub pracownicy Działów Obsługi Klienta.
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.