AST

Kod ofertowy:

21

Kod ICD:

I19

Grupa Badań:

Opis badania:

Ocena aktywności enzymu (AST, aminotransferazy asparaginianowej) w diagnostyce ostrych i przewlekłych stanów zapalnych wątroby.

Znaczenie kliniczne:

Badanie AST wykonuje się w celu: diagnostyki, oceny i różnicowania chorób wątroby. 
Aminotransferaza asparaginianowa (AST) jest enzymem występującym w formie mitochondrialnej i cytoplazmatycznej w wielu tkankach organizmu, takich jak mięsień sercowy, mięśnie szkieletowe, nerki, mózg, trzustka, płuca oraz w erytrocytach i leukocytach. Największą aktywnością AST cechują się komórki wątroby i mięśni szkieletowych. Wzrost aktywności enzymu w osoczu w skojarzeniu ze wzrostem aktywności ALT zawsze wskazuje na uszkodzenie komórek wątroby. 
W przypadku chorób wątroby AST wykazuje mniejszą czułość niż ALT.
Wskaźnik De Ritisa:
Wskaźnik De Ritisa jest to stosunek aktywność AST do ALT:
  • AST/ALT < 1,0 świadczy o łagodnym uszkodzeniu wątroby,
  • AST/ALT >1,0 (a szczególnie > 2,0) świadczy o martwicy komórek wątroby, także w zawale mięśnia sercowego,
  • AST/ALT ok.1,0 występuje między innymi w marskości wątroby, w ostrej cholestazie zewnątrzwątrobowej, w nowotworach wątroby i przerzutach do wątroby.

Przyczyny zmian:

Najczęściej stosowane w diagnostyce:

Przygotowanie pacjenta:

« wróć do katalogu
Katalog badań udostępniany jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego. Badania wysokospecjalistyczne oraz wykonywane z próbek innych niż krew lub mocz, mogą nie być dostępne we wszystkich placówkach. W takim przypadku informacji udziela personel Punktów Pobrań lub pracownicy Działów Obsługi Klienta.
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.