ASO, ilościowo

Kod ofertowy:

65

Kod ICD:

U75

Grupa Badań:

Opis badania:

Diagnostyka serologiczna zakażeń i innych stanów chorobowych wywołanych przez Streptococcus pyogenes.

Znaczenie kliniczne:

Badanie ASO wykonuje sie w celu ustalenia, czy objawy chorobowe spowodowane są zakażeniem Streptococcus pyogenes.

Zakażenie Streptococcus pyogenes jest jedną z najczęstszych przyczyn m.in. ostrego zapalenia gardła, infekcji skóry, zapalenia migdałków (angina), zapalenia płuc, czy szkarlatyny. Badanie polega na wykryciu przeciwciał przeciw streptolizynie O -- toksynie wytwarzanej w dużej ilości przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A (streptokoki grupy A). Przeciwciała te pojawiają się w surowicy już po 1 do 3 tygodni, a najwyższe ich stężenie odnotowuje się w 3 do 6 tygodnia od początku infekcji.
Test jest szczególnie przydatny w diagnostyce ostrego zapalenia wsierdzia, streptokokowego szoku toksycznego, ostrej gorączki reumatycznej i zapalenia kłębuszkowego nerek. W infekcji błon śluzowych zaleca się wykonanie wymazu mikrobiologicznego.
Czułość kliniczna testu wynosi 50-80%. W podejrzeniu infekcji
S. pyogenes podstawę do rozpoznania stanowi tylko stwierdzenie wysokigo stężenia ASO, lub znaczny jego wzrost. W przypadku niewielkich zmian ASO, w obecności objawów klinicznych, należy powtórzyć oznaczenie po 2-3 tygodniach.

Przyczyny zmian:

Najczęściej stosowane w diagnostyce:

Przygotowanie pacjenta:

« wróć do katalogu
Katalog badań udostępniany jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego. Badania wysokospecjalistyczne oraz wykonywane z próbek innych niż krew lub mocz, mogą nie być dostępne we wszystkich placówkach. W takim przypadku informacji udziela personel Punktów Pobrań lub pracownicy Działów Obsługi Klienta.
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.