DIAGNOSTYKA laboratoria medyczne i analityczne: Nowe badanie w kierunku boreliozy
A A A Drukuj Poleć
Diagnostyka » Dla pacjenta » Nowe badanie w kierunku boreliozy

Nowe badanie w kierunku boreliozy

Specjaliści ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA wprowadzili metodę pozwalającą na zbadanie samego kleszcza metodą PCR, pod kątem przenoszenia przez niego krętków Borrelii. Nowatorstwo metody polega na badaniu, czy pajęczak mógł nas zarazić groźną bakterią, a nie jak do tej pory - na badaniu osoby, która już zachorowała.

Szeroka, ogólnopolska dostępność tego badania pozwoli każdej osobie ukąszonej przez kleszcza, znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie: czy ten konkretny kleszcz był nosicielem boreliozy?

Warto wiedzieć, że w Polsce prawie 20% kleszczy to  nosiciele bakterii Borrelia, oraz, że rocznie notuje się 3,6 tys. przypadków boreliozy.

 

Jak zbadać kleszcza?

1. Usuń kleszcza ze skóry i zabezpiecz go W POJEMNICZKU

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy kto został ukąszony przez kleszcza, powinien przede wszystkim jak najszybciej, lecz ostrożnie usunąć go ze skóry i zabezpieczyć w czystym pojemniku, np. dostępnym w każdej aptece pojemniczku na mocz do badań. Co ważne, do badania wystarcza tylko część pajęczaka, ponieważ często zdarza się, że podczas wyjmowania ze skóry ulega on fragmentacji.

 

2. Dostarcz kleszcza do placówki DIAGNOSTYKI

Przeznaczony do badania kleszcz może być przechowywany w temperaturze 4°C (maksymalnie do 48 godzin) lub najlepiej zamrożony w -20°C, i w tym stanie dostarczony do laboratorium. Punkty Pobrań sieci DIAGNOSTYKA  znajdują się w większości miast Polski – tam dostarczony kleszcz trafi bezpiecznie do laboratorium i zostanie poddany badaniu.

UWAGA!

rozmrożenie i ponowne zamrożenie eliminuje próbkę z analizy

Po pobraniu materiał (kleszcz) jest stabilny w temp. 4-8°C do 48 godzin,

a po zamrożeniu w -20°C max. do 4 tyg.

 

Pełna lista placówek

 

Na czym polega badanie?

  • Oferowane w DIAGNOSTYCE badanie pozwala na potwierdzenie obecności materiału genetycznego (DNA) Borrelia burgdorferi w ciele kleszcza wyjętego ze skóry pacjenta.
  • Do detekcji Borrelii w organizmie kleszcza stosuje się metodę Real Time PCR. Jest to nowoczesna technika, oparta na specyficznej hybrydyzacji, a następnie powielaniu fragmentu materiału genetycznego badanego organizmu, w tym przypadku DNA bakterii Borrelia.
  • Czułość metody jest bardzo wysoka - pozwala na wykrycie kilkudziesięciu (10-100) cząsteczek DNA Borrelii w analizowanej próbce!
  • Istnieje kilka gatunków Borrelii, łącznie określanych jako Borrelia burgdorferi. W naszej szerokości geograficznej występują: Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia afzelii oraz Borrelia garinii. Wszystkie wymienione gatunki są wykrywane za pomocą techniki Real-Time PCR.

 

Cena badania to około 160 zł (koszt może się nieznacznie różnić w niektórych placówkach DIAGNOSTYKI). Koszt niepotrzebnie wdrożonej antybiotykoterapii może być wyższy.

Badania naukowe wskazują, że spośród odłowionych w naturze i zbadanych kleszczy tylko średnio 11-17% jest nosicielami bakterii Borrelia, dlatego nie każde ukąszenie przez tego pajęczaka musi wiązać się z zakażeniem bakteriami Borrelia. Z drugiej strony, ciężkie konsekwencje przewlekłej formy choroby nie pozwalają na zlekceważenie jakiegokolwiek przypadku ukąszenia.

 

Profesjonalna diagnostyka – efektywne leczenie

Należy również pamiętać, że antybiotyki nie są obojętne dla naszego zdrowia. Ich stosowanie obciąża organizm i wiąże się ze skutkami ubocznymi. Dlatego powinno się je stosować wtedy, gdy są naprawdę konieczne. Tak jest w przypadku ryzyka boreliozy, potwierdzonego badaniem PCR kleszcza.

W przypadku pozytywnego wyniku (potwierdzona obecność Borrelii w kleszczu) lekarz zwykle zaleca szybkie podanie antybiotyku, w celu zatrzymania ewentualnego rozwoju choroby. Z kolei wynik ujemny (kleszcz nie był nosicielem bakterii Borrelia) sugeruje, że terapia antybiotykowa nie jest potrzebna, a jej zastosowanie generowałoby niepotrzebne koszty zdrowotne i finansowe.

 

Więcej informacji o boreliozie i innych metodach badań

Czy ten artykuł był dla ciebie pomocny?    Oceń:

123456
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.